LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Trzy noce testowe
[OBSERWACJE] 2005-03-20 | redakcja | źródło www.astronoce.pl

PIERWSZA NOC

19-20.03.2005
Jeziory Wielkie
22:00-03:30

Seeing planetarny - 7

Synta 200/1200
ED 80/600

W pierwszą noc postanowiliśmy zrobić barlowy, ale nie omieszkaliśmy też zajrzeć do trzydziestek…



Wnioski z tych testów, oczywiście po opracowaniu znajdą się w dziale TESTY. Tej nocy razem z Markiem równo przyznaliśmy, że obiektem nocy został Księżyc, a w szczególności krater Kopernik. Przy 340x jego tonąca w cieniu struktura powaliła nas całkowicie. Cudownie też widać było Saturna, a po północy Jowisza. Nie omieszkaliśmy również spojrzeć na naszych wschodzących ulubieńców – M13 i M57 – a do ich obserwacji przy walącym Księżycu wybraliśmy barlowa Powermate i okularki z serii SWAN WO.

Więcej o okularkach SWAN opiszemy w dziale TESTY.
Noc zaliczamy jako bardzo pracowitą i dość zimną… ale warto było, bo przez nasze ręce przewinęło się sporo sprzętu dostępnego na polskim rynku.

DRUGA NOC

20-21.03.2005
Jeziory Wielkie
20:00-01:00

Seeing planetarny - 8

Synta 200/1200
ED 80/600

Zaczęliśmy dość wcześnie, tak żeby złapać jeszcze Oriona i Plejady, które chcieliśmy wykorzystać do testu trzydziestek. Udało się, a wnioski już niedługo w dziale TESTY. Tej nocy odwiedzili nas Mirek i Waldi. Przyjechali bez sprzętu ale z ćmikami… Pierwszej nocy byliśmy telefonicznie w ciągłym kontakcie, stąd wiemy że robili pół nocy kamerką Mirasa przez Takahashi foty galaktyki w triplecie Lwa i M3. Waldi oczywiście pokazał nam te cuda na laptopie. A tak właśnie prezentuje się ich wspaniała M3:



Cudowna!

Noc naszym zdaniem była wyjątkowa ze względu na Jowisza. Bardzo dobry seeing i to, co ta planeta tej nocy miała do zaoferowania, zapadną nam w pamięci na bardzo długo. Obserwowaliśmy tranzyt Io przed tarczą planety. Piękna czarna kropka na tle jednego z pasów, majestatycznie przesuwająca się aż do momentu, gdy na krawędzi planety pojawił się jasny punkt, jak narośl, by w końcu oderwać się od krawędzi i poszybować w przestrzeni dalej. Dodatkowo jeszcze, gdy cień zbliżał się już do krawędzi po drugiej stronie pojawiła się WCP! Cudownie strukturalna, podkreślona brązową linią jak kredką! Obserwowaliśmy i w ED i w Syncie, ale to właśnie w Newtonie powaliła nas ilość detali na planecie! A tak to mniej więcej wyglądało:



Muszę dodać, że tak jak Saturn w ED przy większych powerach niestety nie do końca mi się podoba, tak Jowisz wygląda bardzo przyzwoicie przy powiększeniu około 170x. Saturn jest piękny w ED przy powiększeniach do 150x, a uroczy przy dużo mniejszych, wtedy dostrzega się jego piękno w otaczającej go przestrzeni. Noc jak zwykle z takimi kompanami jak Mirek i Waldi była fantastyczna. Namówiliśmy chłopaków do ślepych testów trzydziestek i barlowów i cieszymy się z tego, ponieważ całkowicie potwierdzili nasze spostrzeżenia!



Namówiłem Waldiego na dokładne oblukanie mojego ED. Wnioski są zadowalające – aberracja chromatyczna występuje, ale nie na takim poziomie by być zauważalną w obserwacjach, podobnie jak niewielki astygmatyzm soczewek.



Testy tej nocy uznaliśmy za zakończone! A w bagażniku jak zwykle walały się tony słoików…



TRZECIA NOC

20-21.03.2005
Jeziory Wielkie
22:00-01:00

Seeing planetarny - 6

Synta 200/1200
ED 80/600

Wpadliśmy na pomysł, żeby jeszcze wszystko sprawdzić trzeci raz! Więc spotkaliśmy się w Jeziorach trzecią noc z rzędu. Wnioski z testów potwierdziliśmy, a i trochę innych ciekawych rzeczy wydarzyło się tej nocy ;)







Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria