LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - Mgławica planetarna GJJC-1
[ARTYKUŁY] 2021-08-06 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
Mgławica planetarna GJJC-1
Wersja oryginalna

Sierpień 2021
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Teleskopy 15-calowe (38 cm) i większe
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
GJJC-1
Mgławica planetarna 18h36,4m -23°55,3' Strzelec
14
9"

Jaka jest Twoja ulubiona gromada kulista? Oprócz tych dwóch ślicznotek z półkuli południowej, Omegi Centauri i 47 Tucanae, moja odpowiedź musi brzmieć M22 w Strzelcu. Trzeba przyznać, że łańcuchy gwiazd i formacja "śmigło" w M13 w Herkulesie (przedstawionej w Kosmicznym Wyzwaniu z lipca 2017) są wizualnie intrygujące, ale jest coś w niezwykłym bogactwie M22 i w otaczającym ją polu gwiazdowym, co do mnie przemawia.


Powyżej: Mapa nieba letniego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

Ten ukryty skarb pozostawał schowany wśród gwiazd M22 aż do roku 1985, kiedy IRAS (InfraRed Astronomical Satellite) odkrył tajemnicze źródło podczerwieni. Zostało ono następnie zapisane w Katalogu Źródeł Punktowych IRAS jako IRAS 18333-2357, ale minęły jeszcze cztery lata, zanim badania F. C. Gilletta, G. H. Jacoby'ego, R. R. Joyce'a, oraz J. G. Cohena ujawniły nieoczekiwane pochodzenie tego promieniowania. Była to mgławica planetarna. O co tyle szumu? Przecież mgławice planetarne są powszechne. To prawda, są -- ale nie w gromadach kulistych. Nawet dziś znane są jedynie cztery.

Nasz niezwykły przyjaciel w M22 występuje obecnie pod jednym z trzech oznaczeń: IRAS 18333-2357; GJJC-1, po inicjałach czterech badaczy; oraz PK 9-7.1 w drugim (2000) wydaniu Katalogu Galaktycznych Mgławic Planetarnych Perek-Kohoutek. Niezależnie od nazwy, wciąż mówimy o tym samym obiekcie.

A jest on trudnym wyzwaniem. Spośród garstki amatorów, którzy zgłosili dostrzeżenie GJJC-1, ich relacje wydają się mieć cztery wspólne cechy. Po pierwsze, wszyscy oprócz jednego używali apertur co najmniej 20-calowych. Po drugie, każdy obserwator miał pod ręką zestaw map przeglądowych pokazujących obszar wokół celu o wzrastającej szczegółowości. Wszyscy używali także czegoś, co nazwałbym "szaleńczo wysokimi powiększeniami", czyli ponad 600x. W niektórych przypadkach, powiększenie przekraczało 900x. Oznacza to, że ostatecznym wspólnym składnikiem był stabilny seeing. Nawet niewielkie turbulencje powietrza przy tych aperturach i powiększeniach szybko zamieniają gwiazdy w papkę.

Wymóg pierwszy, apertura, zależy od Ciebie, ale mogę Ci pomóc z mapami. Powyższa mapa przeglądowa pokazuje centralny rdzeń M22 z kilkoma kluczowymi asteryzmami, które można wykorzystać do wycelowania w pozycję planetarki. Zacznij od zlokalizowania trójkąta prostokątnego z gwiazd 11 magnitudo widocznego przy zachodniej krawędzi gromady. Podążaj za podstawą trójkąta 1,1' na wschód do ciasnej parki gwiazd na końcu ukośnej linii. Przedłuż linię od tych gwiazd w kierunku południowo-wschodnim do trójkąta równobocznego. Jeśli dasz radę znaleźć ten trójkąt, to znaczy, że zbliżasz się do planetarki. Tuż za wschodnim wierzchołkiem trójkąta leży kolejne, mniejsze trio gwiazd 13 magnitudo. GJJC-1 leży 8" na północ od najbardziej na wschód wysuniętej gwiazdy tego trójkąta. Uważaj, by nie pomylić słabej gwiazdy tła tuż za planetarką, z nią samą. Jeśli nie widzisz wyraźnie obu, są duże szanse, że widzisz jedynie gwiazdę, a nie GJJC-1, która jest słabsza.

Aby potwierdzić widoczność, spróbuj użyć filtra wąskopasmowego. Ze względu na niską jasność planetarki, opisy które widziałem sugerują wkręcenie filtra w okular, a nie wsuwanie go i wysuwanie w torze optycznym między okularem a okiem. Filtr powinien skurczyć rozdęte gwiazdy, a jednocześnie ujawnić, że planetarka jest lekko owalna.

Członek i moderator CN, Dave Mitsky, opisał swoje spotkanie z GJJC-1 w Parku Stanowym Cherry Springs (Pennsylvania) w roku 2012.

Mój przyjaciel Tony Donnangelo i ja obserwowaliśmy w tym czasie [w parku] wiele obiektów, zarówno nowych, jak i starych, ale najbardziej pamiętną perełką była dla mnie udana obserwacja pewnej mgławicy planetarnej.

Wczesnym sobotnim rankiem niebo zaczęło się całkowicie chmurzyć, więc spakowałem mokry od wilgoci sprzęt i byłem gotowy wczołgać się do śpiwora, gdy warunki zaczęły się dramatycznie poprawiać. Podszedłem do Dobsona Tony'ego, 24-calowego f/3,3 Starmaster Sky Tracker, gdy Tony podchodził do jednego z klasycznych wyzwań obserwacyjnych, mgławicy planetarnej leżącej w gromadzie kulistej M22. Nigdy wcześniej jej nie widzieliśmy, ale przy wspaniałym seeingu, ciemnym niebie Cherry Springs, z bardzo szczegółową mapą, imponującymi umiejętnościami starhoppingu Tony'ego, aperturą 24", oraz powiększeniem bliskim 800x, Tony, dr Elliott McKinley (kolega z Cherry Springs) i ja, dostrzegliśmy przelotny blask tego bardzo ulotnego DSa.

Po północy i wczesnym rankiem w niedzielę warunki były znakomite, i Tony, Elliott i ja jeszcze lepiej widzieliśmy GJJC1 przez Starmastera 24". Gwiazdy były przy powiększeniu 771x (zoom Tele Vue Nagler 3-6mm ustawiony na 3mm) zaskakująco ostre, a przejrzystość był doskonała. Mimo to, maleńka i słaba mgławica planetarna była jedynie lekko rozmytą gwiazdką, widoczną zerkaniem. Pease 1 w M15 to w porównaniu do GJJC1 bułka z masłem.

Jednym z najlepszych zdjęć GJJC-1 kiedykolwiek wykonanych przez amatora, jest poniższe, autorstwa Rolfa Wahla Olsena. Zanim podejmiesz to trudne wyzwanie, porównaj je z powyższą mapą przeglądową. I koniecznie odwiedź stronę internetową Rolfa oraz jego galerię na pbase.com by zobaczyć więcej niezwykłych zdjęć wykonanych z jego obserwatorium na zachód od Auckland w Nowej Zelandii. Jedno spojrzenie i będziesz chciał wyemigrować do Nowej Zelandii, tak jak on z Danii w roku 2003!


Powyżej: GJJC-1.
Fot. Rolf Wahl Olsen. Sprzęt: reflektor Newtona 10" (25 cm) f/5, ToUCam Pro SC1, oraz filtr Baader UV/IR cut.
Wykorzystano za zgodą autora.

Badania pokazują, że GJJC-1 jest prawdziwym członkiem M22. Jest dziwną małą bestią nie tylko z powodu swojego położenia. Analizy spektroskopowe ujawniają również, że w przeciwieństwie do większości planetarek, GJJC-1 jest zubożona o wodór i hel. Jedyne widoczne linie w jej widmie to linie podwójnie zjonizowanego tlenu (O-III) i neonu (Ne-III). Także jej kształt jest asymetryczny, przypominający półksiężyc, prawdopodobnie z powodu kompresji grawitacyjnej będącej wynikiem interakcji w jej tłocznym otoczeniu. Wyjaśniałoby to również brak lżejszych pierwiastków, gdyż zostałyby one usunięte w tym procesie.

Amatorom chcącym dostrzec ten trudny obiekt, znakomity obserwator mgławic planetarnych Doug Snyder oferował na swojej stronie blackskies.org doskonałe omówienie, oraz raporty z pierwszej ręki i mapy na to zadanie. Ta strona już zniknęła, zastąpiona przez internetową witrynę bukmacherską. Na szczęście, seds.org zachował jego stronę dla potomnych. Kliknij tutaj, by tam przejść.

Masz swój ulubiony obiekt-wyzwanie? Chciałbym usłyszeć o nim i o tym, jak poradziłeś sobie z tegomiesięcznym sprawdzianem. Skontaktuj się ze mną poprzez moją stronę internetową lub komentując ten artykuł na forum dyskusyjnym.

Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej, w tym Cosmic Challenge: The Ultimate Observing List for Amateurs. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2021 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria