LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - Polarissima
[ARTYKUŁY] 2022-04-02 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
Polarissima
Wersja oryginalna

Kwiecień 2022
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Teleskopy 10-14 cali (25-36 cm)
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
NGC 3172
Galaktyka 11h47,2m +89°05,6' Mała Niedźwiedzica
14,9
1,2'x1,1'

W astronomii, podobnie jak w nieruchomościach, mamy do czynienia z zasadą trzech L: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. NGC 3172 jest -- dosłownie -- wyzwaniem na wszystkie pory roku, ponieważ jej położenie utrzymuje ją nad horyzontem przez cały rok, bez względu na porę nocy. Związane jest to z położeniem NGC 3172 1° od bieguna północnego, czyli najbliżej ze wszystkich obiektów NGC.

John Herschel odkrył NGC 3172 podczas przeczesywania głębokiego nieba swoim 18,7-calowym teleskopem w roku 1831. Następnie ochrzcił swoją nową "mgławicę" Polarissima Borealis, lub po prostu Polarissima, ze względu na jej charakterystyczne położenie.


Powyżej: Mapa nieba wieczornego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

Poza położeniem w pobliżu szczytu sfery niebieskiej, NGC 3172 nie wyróżnia się spośród tłumu galaktyk na południe od niej. Sklasyfikowana jako system soczewkowaty, Polarissima ma jasność 14 magnitudo i średnicę zaledwie 1'. Szacuje się, że leży w odległości około 285 milionów lat świetlnych od nas i rozciąga się na około 85 tysięcy lat świetlnych.

Dwanaście lat temu przy zewnętrznej krawędzi NGC 3172 rozbłysła supernowa. Została odkryta przez Toma Bolesa, miłośnika astronomii z Wielkiej Brytanii, który zbudował obserwatorium dedykowane odkrywaniu supernowych pozagalaktycznych. Jego odkrycia możesz zobaczyć tutaj, na jego stronie internetowej. Zgodnie z ogłoszeniem odkrycia z Centralnego Biura Telegramów Astronomicznych IAU, supernowa skatalogowana jako SN2010af, zanim zgasła, osiągnęła jasność 17,1 magnitudo 4 maca 2010 roku.

Polarissimę najłatwiej znaleźć rozpoczynając od Gwiazdy Polarnej, więc wyceluj w nią swój szukacz. Jeśli przyjrzysz się uważnie, powinieneś zobaczyć, że należy ona do kręgu słabych gwiazd, który przypomina pierścionek zaręczynowy. Gwiazda Polarna jest w nim diamentem, a słabsze gwiazdy dopełniają pierścień. Dwie z gwiazd pierścienia najbliżej Gwiazdy Polarnej, lambda Ursae Minoris 6mag i SAO 1401 7mag, stanowią pomocne gwiazdy odniesienia, ponieważ NGC 3172 leży niemal dokładnie w połowie drogi między nimi.

Chociaż była widziana przez apertury zaledwie 6-calowe, wciąż stanowi ogromny test dla 10-calowców, szczególnie w mniej niż idealnych warunkach. Niezależnie od apertury, NGC 3172 jest obiektem wymagającym wysokiego powiększenia. W moim 10-calowcu przy 181x, Polarissima ujawnia subtelny, okrągły dysk podkreślony jaśniejszym jądrem, któremu w odległości zaledwie 2' towarzyszy gwiazda 13mag.


Powyżej: Autorski szkic NGC 3172 widzianej przez teleskop 10-calowy (25 cm).

Nawiasem mówiąc, jeśli uważasz, że region wokół Północnego Bieguna Niebieskiego jest opustoszałą częścią nieba, przemyśl to jeszcze raz. Chociaż wizualnie może się on wydawać pusty, obfituje w obłoki pyłu międzygwiazdowego. Zerknij na ten wątek z marca 2022 rozpoczęty przez użytkownika CN, edif300. Najwyraźniej wiele się dzieje wokół bieguna!

Masz swój ulubiony obiekt-wyzwanie? Chciałbym usłyszeć o nim i o tym, jak poradziłeś sobie z tegomiesięcznym sprawdzianem. Skontaktuj się ze mną poprzez moją stronę internetową lub komentując ten artykuł na forum dyskusyjnym.

Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2022 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria