LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Filtry przydatne do obserwacji obiektów głębokiego nieba
[ARTYKUŁY] 2006-12-06 | David Knisely, Prairie Astronomy Club | źródło www.cloudynights.com

FILTRY PRZYDATNE DO OBSERWACJI OBIEKTÓW GŁĘBOKIEGO NIEBA
NIEKTÓRE DOSTĘPNE FILTRY "LIGHT POLLUTION" ORAZ WĄSKOPASMOWE
Autor: David Knisely, Prairie Astronomy Club

Tekst oryginalny:
Useful Filters for Viewing Deep-Sky Objects
SOME AVAILABLE LIGHT POLLUTION AND NARROW-BAND FILTERS
Tłumaczenie: Marcin Siudzinski (Astronoce.pl)

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych filtrów które poprawiają obrazy rozmaitych obiektów głębokiego nieba (DS), a większość z nich zalicza się do jednej z trzech kategorii:

1. filtry szerokopasmowe (tzw. light pollution),
2. filtry wąskopasmowe (tzw. mgławicowe),
3. filtry liniowe.

1. Filtry szerokopasmowe

Filtry szerokopasmowe "Light Pollution Reduction" (LPR) zostały zaprojektowane do polepszenia widoczności wielu obiektów Deep-Sky poprzez blokowanie powszechnie występującego oparu rtęciowego, światła sodowego oraz kilku innych linii emisyjnych pochodzących ze źródeł naturalnych lub stworzonych przez człowieka, a które przyczyniają się do zaświetlenia nocnego nieba, natomiast przepuszczając szeroki zakres innych, bardziej użytecznych długości fal. Ponieważ oko jest przede wszystkim "detektorem kontrastu", ten wybiórczy odsiew poświaty tła zwiększa kontrast i pomaga bardziej zauważalnie odznaczać się obiektom DS. Chociaż filtry te nie eliminują efektu zaświetlenia i nie sprawiają, że obiekty są jaśniejsze, w wielu przypadkach mogą poprawić widoczność niektórych obiektów DS o co najmniej stopień. Dodatkowo, większe wersje tych filtrów szerokopasmowych które pasują do obiektywów fotograficznych, mogą być użyteczne przy fotografowaniu szerokich pól przy obecności zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.

Niektóre z dostępnych filtrów szerokopasmowych to Lumicon Deep-Sky, Meade Series 4000 Broadband, Celestron LPR, Thousand Oaks Type 1 i Orion SkyGlow. Lumicon Deep-Sky pomaga poprawić widoczność takich mgławic jak Wielka Mgławica Oriona, Laguna, Mgławica Merope, Trójlistna Koniczyna i wielu innych. Jednakże, na gromadach gwiazd i galaktykach, poprawa nie jest tak zauważalna. Odkryłem, że użycie filtra na większych i bardziej rozległych galaktykach, takich jak M33, M81, M101, NGC 253 i NGC 2403 w moim 10-calowym teleskopie przy obecności słabego pojaśnienia nieba, pomaga w polepszeniu widoczności detali, ale efekt jest naprawdę niewielki. Jeszcze słabszy rezultat widać na gromadach gwiazd, ponieważ część ich emisji przypada na spektrum które jest blokowane przez te filtry. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem może być użycie nieco wyższego powiększenia na części mniejszych obiektów aby osłabić nieco efekt rozjaśnienia tła. Ponieważ część światła jest blokowana przez filtry, może dojść do sytuacji kiedy jakieś obiekty, obserwowane pod ciemnym niebem, będą słabsze przy użyciu filtra szerokopasmowego niż bez niego. Drastyczny poziom zanieczyszczenia nocnego nieba światłem może być zbyt wielki dla filtrów szerokopasmowych aby mogły się one z nim efektywnie uporać, więc powinniście, niezależnie od filtrów, szukać jak najciemniejszego miejsca do obserwacji. Filtr Lumicon Deep-Sky ma dodatkową zaletę, całkiem dobrze współpracując z filtrem niebieskim przy obserwacjach Jowisza, oraz uwypuklając białe chmury i czapy polarne na Marsie. Podsumowując, szerokopasmowy filtr "light pollution" może być użyteczny przy równoważeniu części zanieczyszczenia nieba światłem, ale może nie być najbardziej efektownym filtrem przeznaczonym do obserwacji obiektów głębokiego nieba.następny rozdział


Spis treści

1. Filtry szerokopasmowe
2. Filtry wąskopasmowe
3. Filtry liniowe


Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria