LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

SMALL WONDERS - CEFEUSZ: SZYBKI PRZEGLĄD - OKOLICE IC1396
[ARTYKUŁY] 2008-10-03 | Tom Trusock | źródło www.cloudynights.com

MAŁE CUDA – CEFEUSZ: SZYBKI PRZEGLĄD - OKOLICE IC1396
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1871

Autor oryginału: Tom Trusock (CloudyNights)
Tłumaczenie: Marcin Siudzinski (Astronoce.pl)

Co to znaczy, że nie widzisz króla? Jest tu król, jego żona, a także ich ulubiona jaszczurka. No, przynajmniej jego głowa.

Wysoko w górze, na jesiennym niebie, leży jedna z najbardziej imponujących gwiazd i takiż rejon gwiazdotwórczy w galaktyce. Położone są one w gwiazdozbiorze Cefeusza (króla) graniczącym z Łabędziem i Kasjopeją (między innymi). Cefeusz jest stosunkowo łatwy do zlokalizowania dzięki swoim najjaśniejszym gwiazdom tworzącym dość wyraźny kształt domku dziecięcego.

Szeroki plan w kierunku północnym - około 21:30 wczesnym październikiem

Na południe od Cefeusza znajdziemy ogromny gwiezdny żłóbek IC1396. Przy wymiarach około 2,5 stopnia na nieco ponad 2 stopnie, ten region HII jest jednym z największych obszarów kształtowania się gwiazd na nocnym niebie i zajmuje powierzchnię około 16 razy większą niż Księżyc w pełni. IC1396 leży jakieś 3000 lat świetlnych od Twojego podwórka - i być może nieco dalej od mojego ;) a sama w sobie obejmuje wiele celów. Obszar ten jest pełen obiektów głębokiego nieba. Znajdziesz tu mgławicę Trąba Słonia (VdB 142), gromadę otwartą Trumpler 37, ciemne mgławice B161, B367, B163, B162, B160 i B365, rozliczne gwiazdy wielokrotne oraz, być może najbardziej imponującą w tym regionie, gwiazdę zwaną Granatem Herschela - zmienną Mu Cephei.

Interesujące nas cele

Jak juz mówimy o Mu, to dobre miejsce aby zacząć. Jedna z najbardziej charakterystycznych gwiazd nocnego nieba, Mu (zwana czasem Erakis lub Granat Herschela) położona jest nieco na południe od linii łączącej podstawę domu - gwiazdy Alfa i Zeta o jasnościach odpowiednio 2,43 mag i 3,44 mag. Co ciekawe, Alfa jest jasna gdyż leży stosunkowo blisko nas - jedynie 49 lat świetlnych, podczas gdy Zetę dzieli od nas około 730 lat świetlnych.

Mu można dostrzec gołym okiem, natomiast jej pomarańczowo-złota barwa jest widoczna na pierwszy rzut oka w najmniejszym instrumencie optycznym, co bardzo pomaga w jej złapaniu podczas skanowania tych okolic.

Mu Cephei - cyfrowy szkic WadeVC

Mu jest czerwonym nadolbrzymem o średnicy jakichś 1650 średnic Słońca i jest jedną z największych i najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej (kiedy piszę ten artykuł, znanych jest ponoć około pięciu większych istniejących). Mu jest również zmienną, w zasadzie jest prototypem swojej klasy. Jej jasność zmienia się od 3,43 mag do 5,1 mag w okresie gdzieś około 800-850 dni (istnieją także oznaki dodatkowego okresu około 4400 dni). Odległość gwiazdy jest dość niepewna, lecz jeśli jest ona częścią asocjacji gwiezdnej Cepheus OB2, może nas od niej dzielić około 2400 lat świetlnych. Mu jest jedną z niewielu gwiazd której dysk ma pokaźną i realnie zmierzalną średnicę. Gdyby Słońce zastąpić Mu, jej powierzchnia znajdowała by się pomiędzy Jowiszem a Saturnem.

Mu zbliża się do kresu swojego życia i prawdopodobnie zakończyła stadium syntezy wodoru, aczkolwiek nie jesteśmy pewni co do jej stanu wewnętrznego. Zgodnie z Jimem Kalerem - Profesorem Honorowym Astronomii na Uniwersytecie Illinois - "Istnieje prawdopodobieństwo, że obecnie trwa stapianie jej helowego jądra w węgiel". Pewnego dnia (nie, nie mamy pojęcia kiedy), Mu skończy jako spektakularna supernowa.

Tak więc myślę, że istotą rzeczy jest cieszyć się Mu póki trwa.

Na południe od Mu leży region narodzin gwiazd IC1396 (znany również jako Sharpless 2-131). Rzeczywiście, fotografie długoczasowe pokazują Mu leżącą przy krawędzi IC1396.

Pod ciemnym niebem, używając sprzętu dającego szerokie pole (najlepiej lornety z dużym powiększeniem lub krótkoogniskowego refraktora), przesuń się wprost na południe aby zlokalizować ogromny region HII. Jest dość łatwo dostrzegalny w mojej lornetce 15x50 i przypomina nieco dużą galaktykę spiralną widzianą "z góry" jak M33. Mogłem z łatwością przeglądnąć jej część o średnicy około 1-1,5 stopnia - pomocna jest metoda zerkania. Oceniłem jasność powierzchniową na taką samą jak jasność fragmentów M33 lub najbardziej zewnętrznych skrajów M31. Możesz mieć problem przy obserwacjach lornetką z niskim powiększeniem, ponieważ wraz ze spadkiem powiększenia spada również kontrast pomiędzy obiektem a niebem. Jednak niech Cię to nie zniechęci. Słyszałem stwierdzenia, że była ona widoczna gołym okiem pod odpowiednio ciemnym i przejrzystym niebem. Mimo to, z powodu jej wielkości i rozmycia, prawdopodobnie nie będziesz w stanie dojrzeć wiele, jeśli cokolwiek, przez większe instrumenty. To jeden z tych celów które uwielbiają szerokie pola.

Notatki Steve'a Coe mówią o tym wprost:

IC1396 10" f/5 gwiazda potrójna i zliczone 22 gwiazdy, jeden długi łańcuch i 12 innych gwiazd. Niezwykle słaba mgławica na wschód od gromady, ledwo widoczna bez UHC, lepiej z filtrem, ale wciąż słaba.

IC1396 6" f/6 Maksutow-Newton Seeing=6, Przejrzystość=8, 35mm+UHC. Bardzo słaba, bardzo, bardzo duża, nieregularny kształt, najjaśniejsza po stronie północnej. Mgławica ta ma bardzo niską jasność powierzchniową.

IC1396 6" f/8 Seeing=6, Przejrzystość=8, 35mm i filtr UHC ukazują ogromny obszar mgławicowy, dość słaby, niezmiernie wielki i rozproszony.

IC1396 - dzięki uprzejmości Erica Africy (SII czerwone (R), H-Alfa zielone (G), OIII niebieskie (B))

Istnieje kilka regionów wewnątrz IC1396 które są prawdopodobnie bardziej interesujące dla fotografów niż obserwatorów wizualnych. Najbardziej znany to globula nazwana IC1396a, znana również  jako mgławica Trąba Słonia. IC1396a jest najprawdopodobniej gwiezdnym żłóbkiem zawierającym młode gwiazdy (młodsze niż 100.000 lat). Na poniższym zdjęciu widać kilka gwiazd na jej koniuszku - ich słoneczne ciśnienie miało czas wydrążyć dziury świadczące o tym, że gwiazdy te są prawdopodobnie starsze od ich sióstr - przypuszczalnie do 10 razy - lecz wciąż młode w kategoriach gwiezdnych.

IC1396a - dzięki uprzejmości Jacoba Bassøe (z Kopenhagi w Danii)

W centrum IC1396 znajdziemy małą gromadę otwartą widoczną w lornetkach lub małych teleskopach - Trumpler 37. Poświęć kilka chwil i policz ile gwiazd zdaje się być z nią związanych. Uznałem, że trudno ustalić dokładną liczbę z powodu jej położenia w Drodze Mlecznej. Większa apertura wydobywa więcej gwiazd tła i nie mogłem dojść które należą do gromady a które nie. Niezależnie od tego, całość tworzy ładny widok.

Region IC1396 w Cefeuszu - zauważ Tr 37 w centrum. Zdjęcie dzięki uprzejmości Huntera Wilsona.

Poniższa mapa poglądowa pokazuje cały region IC1396 z kilkoma ciemnymi mgławicami Barnarda. Ciemna mgławica widoczna jest dzięki blokowaniu światła z obiektów położonych za nią. Jedną z najbardziej wyraźnych ciemnych mgławic w tym kompleksie jest przypuszczalnie B163. Poświęć chwilę i sprawdź czy dostrzegasz jak wycina blask tła mgławicy emisyjnej. Najprawdopodobniej nie dostrzeżesz jej w typowej lornetce i założę się, że będziesz potrzebować filtr UHC - ale nigdy nic nie wiadomo póki się nie spróbuje.


Zauważysz pewnie, że zostawiłem na mapach parę innych obiektów - są one również dobrym wyborem dla małego teleskopu, ale nie mogłem odebrać Ci całej zabawy. Zostawiam Cię z nimi i zapraszam do samodzielnych badań :)

I tym zakończę na dziś. Jeszcze raz dziękuję czytelnikom którzy nadesłali obserwacje, szkice i zdjęcia, dostałem daleko więcej doskonałych materiałów niż mógłbym wykorzystać. Wasz wkład znacznie wzbogaca te artykuły.

Jak zwykle, sprawia mi satysfakcję jeśli moje wędrówki okażą się dla Was użyteczne.

Do następnego razu -

- Tom T.

Dodatkowe zasoby/odnośniki/inne fajne materiały:

Jim Kaler: GWIAZDY - Mu Cephei
http://www.astro.uiuc.edu/~kaler/sow/garnet.html

Wikipedia: Mu Cephei
http://en.wikipedia.org/wiki/Mu_Cephei

AAVSO: Gwiazda zmienna miesiąca
Październik 2002: Mu Cephei
http://www.aavso.org/vstar/vsots/1002.shtmlZdjęcia dzięki uprzejmości DSS.
http://archive.stsci.edu/dss/acknowledging.html

Zdjęcia Hubble'a dzięki uprzejmości STSCI. Informacja o prawie autorskim:
http://hubblesite.org/copyright/

Mapy nieba dzięki uprzejmości i za pozwoleniem Chrisa Marriotta, SkyMap Pro 10:
http://www.skymap.com

Artystyczne przedstawienie gwiazdozbioru z darmowego programu Stellarium
http://www.stellarium.orgKomentarze

emde

[REDAKTOR AN]

2008-10-07
13:29:15
No tak... Trąba, Rozeta... :-) Trzeba będzie postrzelać do tego...

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria