LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Spotkanie towarzysko-zapoznawcze
[OBSERWACJE] 2010-07-03 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Jeziory Wielkie 02/03.07.2010
23:00-02:30

Gregohr - Sky-Watcher Mak 127mm na Nexstarze
Kaladann - Synta Sky-Watcher 150/750 (Newton)
Tomas - Bresser Messier 200/1000 na LXD75 GOTO
Jules - Synta 8" Dob
Polaris - Synta 8" Dob

Spotkanie miałem nadzieję rozpocząć od obłoków srebrzystych, ale niestety nie stawiły się w Jeziorach :( Dlatego byłem na placu pierwszy, ale niedługo po mnie dotarł Tomas który błądził po okolicy i podzielił los kilku innych nowych "Jezioraków" trafiając na miejsce, ale po drugiej stronie płotu ;) Krótka rozmowa i znalazł się po jedynie słusznej stronie. Nieco później przyjechali Gregohr z Kaladannem, a na końcu Jules.

Po wieczorku zapoznawczym i wielu uściskach dłoni :) ściemniło się na tyle, że pojawiła się piękna wstęga Drogi Mlecznej, co dało nam mocnego kopa obserwacyjnego. Niestety, następnego kopa, tym razem w dolną część pleców, dał nam Księżyc który pojawił się nad wschodnim horyzontem krótko przed północą. Pozostało nam więc czesanie co jaśniejszych perełek letnich oraz dyskusje i pogawędki na temat sprzętu, obserwacji i życia. Dany był nam też piękny, jasny przelot ISS.

Z nowinek sprzętowych mieliśmy okazję spojrzeć na i przez Newtona Bressera Messiera 200/1000. Obrazy daje bardzo ładne, optyka f/5 tworzy z serią LVW zgrany zestaw, natomiast mechanika wyciągu jest, delikatnie mówiąc, marna. Wydawało mi się również, że obstrukcja centralna lusterka wtórnego jest nieco za duża, ale być może przy f/5 tak już jest.

Przy dźwiękach symfonii miauków GOTO Tomasa i muzy z albumu "Joshua Tree" U2 zeszło nam aż do wczesnego świtu czyli 2:30. Oprócz kilkunastu wspaniałych gromad otwartych, kulek, planetarek i mgiełek, udało się zainaugurować sezon na Jowisza i w końcu wypalić oczy wspaniałymi obrazami Księżyca bliskiego trzeciej kwadry. Poniżej kilka fotek :)

Ściemniło się?!? Nieee, ustawiłem za niskie ISO... ;)


Było jasno i coraz jaśniej...
Dwa Dobsy i Newtonik Kaladanna, a w tle obłoki gwiezdne w Tarczy i Strzelcu:


Bresser Tomasa i Maczek Gregohra (obydwa uGOTOwane):


Na koniec udało mi się ustrzelić Łysego (nieco inna, jaśniejsza, wersja jest w Galerii AN):

Komentarze

Grzegorz K

2010-07-03
14:31:35
na początku z Tomasem pojeździliśmy po Strzelcu- nawet mały maczek pod ciemnym niebem potrafi coś pokazać ;) ale najlepszym widokiem była grupa galaktyk nieforemnych, która przez chwilę była widoczna w zasadzie gołym okiem- ze wspaniałym, odcinającymi się od siebie jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami- mianowicie Milk Cows
polaris

[REDAKTOR AN]

2010-07-03
14:36:23
Aaa, zapomniałem o desancie zakamuflowanych komandosek :) Tak, stadko krówek przechodzące w ciemności obok nas zrobiło duże wrażenie!
Thomas

2010-07-03
20:29:07
Na początek chciałem podziękować za miłe przyjęcie. Początkowo trochę błądziłem po okolicy ale w końcu udało mi się znaleźć owe miejsce spotkań "Jezioraków" Dobrze że Polaris był wcześniej bo pewnie odjechałbym niepocieszony gdybym nie przyuważył go za płota. Miałem okazje pooglądać zarówno przez sprzęt Gregora jak i Polarisa i powiem że zachwycił mnie jego pentax dający bardzo klarowny obraz i szeroki pole (szkoda ze nie wkręciłem go choć na chwile do swojego wyciągu ale pewnie będzie jeszcze okazja). Podczas obserwacji księżyca Gregor pokazał mi go w swoich lornetkach montowanych do okularu i byłem zachwycony uzyskanym obrazem. Wkręciliśmy je również do mojego wyciągu ale niestety nie udało się wyostrzyć obrazu :-(. Cieszę się,że mogłem się z Wami spotkać i już się pale na kolejne wspólne lukanko.

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria