LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Obserwacje przeplatane chmurami
[OBSERWACJE] 2010-08-11 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Jeziory Wielkie 10/11.08.2010
21:30-00:30

LukaszW - Columbus 320/1500
Ucio (Łukasz) i Tony (Marcin) - Meade LB 12"
Acidtea - jeszcze bez sprzętu
Paweł Trybus - refraktor 80ED f/7
Polaris - Synta 8" Dob

Może zacznę od tego, że byłem już w drodze do Jezior jak Moralez wysłał mi smsa, że około północy mają dotrzeć do nas chmury frontowe...

Natomiast wcześniej...

Zachęceni prognozami i Perseidami umówiliśmy się na wspólne obserwacje z wtorku na środę. Jednak mimo obiecujących prognoz, chmury prześladowały nas całą sesję, a my skakaliśmy po niebie korzystając z dość szerokich pasów czystego nieboskłonu. Warunki nie pozwoliły na spokojne, zaplanowane obserwacje, więc zrobiliśmy dla nowicjuszy (Acidtea i Tony) pokaz co ciekawszych obiektów nieba letnio-jesiennego. Za to doskonale zorganizowany Paweł konsekwentnie czesał gwiazdy podwójne i gromady otwarte w Jaszczurce nie zrażony przechodzącymi pasami chmur :)

Okulary i filtry wędrowały po wyciągach, a my staraliśmy się chłonąć niebo ile się da. Padły same perełki, z których wymienię: M13 z NGC6207, M92, NGC6229, M57, NGC7000 (Ameryka Północna), cały kompleks Veila, M34, Hichoty, NGC457, NGC7789, M31, M11, M22, M52, NGC7635, NGC6888 (Crescent), NGC6791, M27, M71, M15, M2, było też kilka małych planetarek i gwiazd podwójnych (może Paweł coś dopisze). Acidtea łyknął przy okazji metody "zerkania" i poznał kilka gwiazdozbiorów :) Oczywiście obiektów padło dużo więcej, bo każdy coś wyłuskiwał w zaciszu swojego wyciągu. Szczególnie zawzięty był Łukasz który zamiatał glebę swoim Columbusem buszując nisko w Strzelcu który powoli już osuwa się za oborę, a co kilka minut słyszeliśmy: "Panowie, przepraszam!" kiedy wchodziliśmy w "kadr" zasłaniając widok :)

Perseidy nie zawiodły i widzieliśmy sporo meteorów o jasnościach przeciętnych oraz kilka naprawdę jasnych, podpadających pod bolidy. Chociaż... chciało by się zobaczyć więcej! Ciekawe czy pogoda na 12/13 sierpnia dopisze, chociaż prognozy są mało optymistyczne. Jak zwykle, na kilka minutowych ekspozycji, nie złapałem na matrycy żadnego Perseida :(

Nie zabrakło też w okularach Jowisza. Na początku był zbyt nisko, a potem wyłapywaliśmy go pomiędzy chmurami. Przed północą widok uatrakcyjnił nam Io, wychodzący zza tarczy planety. To już drugi taki przypadek, po tym, jak ostatnio wyłonił nam się Callisto. Z nowinek, zachęcony widokiem Albireo, chciałem pokazać Acidtea piękną gwiazdę podwójną Gamma Delphini (4,3mag+5,1mag 9,6") i przy okazji "odkryłem" dla siebie jeszcze jeden układ podwójny, pięknie skadrowany w jednym polu z Gammą. Oczywiście, zaraz skierowaliśmy tam EDka Pawła. Po powrocie do domu sprawdziliśmy w NSOGu i okazało się, że to Struve 2725 (7,6mag+8,4mag 5,8"). Ileż niespodzianek czeka na niebie, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczonego obserwatora! :)

Ze zwyczajowych atrakcji Jezior mieliśmy muczenie zamieszkującej obory wołowiny, wspaniałe zapachy kiszonki (coroczna letnia atrakcja lokalna!) oraz dochodzące gdzieś z oddali odgłosy imprezy, na pewno nie abstynenckiej ;)

Paweł walczy z Jaszczurką:


Dobsy walczą z DSami:


Jak zwykle nie zabrakło rozmów i wymiany doświadczeń obserwacyjno-sprzętowych. Ciekawe było porównać obrazy z 8", 12" i prawie 13", a szpileczki gwiazdek w ED80 Pawła, szczególnie na Hichotach, po prostu powalały.

Do zobaczenia w Jeziorach!Komentarze

Łukasz "Ucio" Piechota

2010-08-11
12:21:38
Małe sprostowanie Ucio = Łukasz a kolega który ze mną był to Tony = Marcin ;)Co do obserwacji to widoki letnich perełek z UB powalają, M 57 daje "po oczach" dosłownie, Crescent widoczny z ujawniającymi się zerkaniem delikatnymi zarysami "nózek" w środku półksiężyca, dymek Veil'a zerkaniem wypełniał większość pola okularu dając wrażenie trójwymiarowości w stosunku do tła gwiazd, Zatoka Meksykańska widoczna od razu patrzeniem na wprost, pięknie :) Z ciekawszych i ładniejszych obiektów padła u mnie jeszcze NGC 6826 prezentując w Pentaxie 7 mm Marcina detale widoczne na zdjęciach w postaci wyraźnego środka z gwiazdą centralną otoczoną halo z zanurzonymi w nim "uszami". Do następnego razu i oby już bez chmur!
polaris

[REDAKTOR AN]

2010-08-11
12:43:22
Kurde, no widzisz ;) Obiekty się pamięta, a imiona się plączą. Poprawiłem, powinno być OK!
Paweł Trybus

2010-08-11
21:46:48
Hej, Bardzo przyjemne było to spotkanie, mimo kapryśnej pogody. Udało mi się rozdzielić kilka ciekawych podwójnych w Smoku (mi Draconis, ni Draconis, epsilon Draconis), dostrzec 3 gromady otwarte w Jaszczurce. Świetny był widok dwóch par w jednym polu - gamma Delphini i STF 2725, o którym wspomniał Marcin. Ale najbardziej spodobał mi się Mizar (z Alkorem i wieloma słabszymi towarzyszkami) wspaniale prezentujący się w SWA 13mm! Piękne dwie białe szpileczki przytulone do siebie, rewelacja. Wiele razy do tej pory rozdzielałem Mizara i różnymi sprzętami, ale wczorajszy widok był najpiękniejszy. Nie byłem przykuty do swojego ED, spoglądałem też przez wielkie Dobsony :-) Z ciekawszych widoków wspomnę Veila (w Syncie 8" solo, w Columbusie z Ultra Blockiem), na którego nie patrzyłem od kilku lat. Poza tym pięknie rozdzielone M15 i M2 w Columbusie i z moim Antaresem 7.4mm, wspaniała M13 w LB12" i niepozorna gromadka NGC 6791 w Lutni, którą pokazał mi Marcin. Wyglądała, jakby ktoś delikatnie posypał ten fragment nieboskłonu drobniutkim pyłkiem, tyle tam słabych gwiazd! Dzięki za mile spędzony wieczór. Fajnie, gdy na spotkaniu jest różnorodność sprzętu i można zakosztować co nieco z każdego :-)

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria