LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Siedmiu oszołomów w Trzech Króli i eksperymentalnie przepalony środek
[OBSERWACJE] 2022-01-10 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
6.01.2022 20.30 - 23.00


może uda się uzupełnić:
Paweł Sz.
Michał Sz.
Piotrfie
Amigo
Maciek2805
Polaris


Ta noc była jakąś anomalią, kilkunastogodzinną wyrwą w chmurach, która szczęśliwie nałożyła się na godziny wieczorno-nocne i to krótko po nowiu. Niebo było czyste, odczuwalny był lekki wiatr, który z -3° obniżał temperaturę odczuwalną o kilka stopni. Sucho.

Na miejscu przywitał mnie zachodzący sierp Księżyca. Zgodnie z tradycją, że im zimniej tym tłoczniej, tego wieczoru na Folwark dojechało podobno 7 osób, w co jestem w stanie uwierzyć. Natomiast nie jestem w stanie wymienić wszystkich z nicków i sprzętu :) Co więcej, dojechał jakiś anonim, zaparkował przy kapliczce i chyba obserwował samotnie.

Trudno skupić się na planie obserwacyjnym po dwóch miesiącach przerwy, więc - przynajmniej ja - poszalałem tej nocy po klasykach. Seeing był bardzo dobry i łupiąc M42 we wszystkich dostępnych powiększeniach i filtrach, spokojnie złapałem składniki E i F w Trapezie. I to bez wpatrywania się i czekania na "momenty". Bez problemu widoczny był też Rigel B i oba składniki 15 Mon w Choince (4,7+7,8 sep. 3").
Fot. Paweł Sz.

Korzystając z okazji, sprawdziłem zasięg deklinacji południowej. Tym razem widoczny był charakterystyczny trójkąt prostokątny alfa/beta/epsilon Col, oraz parka 41 i 43 Eri. Z tych gwiazd najniższą deklinację ma beta Col (-35°45'). Wszystkie wymienione gwiazdy widać na zdjęciu Pawła Sz.Z głębokiego nieba złapałem same zimowe klasyki, o których nie ma sensu pisać po raz n-ty. Warunki były naprawdę dobre, szkoda, że mróz i widmo porannej pobudki dość szybko wygoniły mnie do domu. Piotrfie, oprócz lornety, przywiózł swój astrograf i strzelał do M42. Surowe efekty na tablecie robiły świetne wrażenie, czekamy na finalny obraz, oby bez przepalonego środka :)


Fot. Piotrfie
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria