LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

3 dobsy na Folwarku
[OBSERWACJE] 2022-05-31 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
30/31.05.2022 22.15 - 0.45

Thomas - GSO 10" Dob
Amigo - Synta 8" Dob
Polaris - GSO 8" Dob


Mapy: Guide9
Zdjęcie M1-92: ESA/Hubble/NASA
Zdjęcie NGC 6309: HST

Tym razem znów wyrwaliśmy chmurom sesję obserwacyjną. Prognozy były niejednoznaczne, ale udało nam się spotkać na ponad 2 godziny i chmury praktycznie nam nie przeszkadzały. Jedynie wilgoć nieco nam przeszkadzała.

Jak tylko się ściemniło, oczywiście na miarę białych nocy, pobuszowaliśmy po wiosennych klasykach, ale szybko przerzuciliśmy się na klasyki późnowiosenne i letnie. Padło nieco galaktyk, sporo kulistych i planetarek, a pod koniec szlagiery mgławicowe letniej Drogi Mlecznej.

Dla mnie sesja upłynęła pod znakiem kilku mniej klasycznych obiektów, na które poświęciłem najwięcej czasu.

Najpierw SkySafari zachęciło mnie do złapania planetarki NGC 6309, czyli mgławicy Pudełko (Box). Mgławica leży 3° na północ od eta Oph, więc starhopping jest dość prosty. NGC 6309 leży mniej więcej pomiędzy dwiema parkami gwiazd 8-9 mag, z których północna tworzy trójkąt prostokątny z bardzo ładną gwiazdą podwójną o składnikach 10mag i separacji 24". W okularze te trójkąt i podwójna bardzo pomagają w namierzeniu planetarki, która leży zaledwie 11' ma wschód od podwójnej. Jak w przypadku wielu małych plenatarek, ta również ma gwiazdkę-towarzyszkę o jasności 12,6mag (separacja ok. 22"). W wyższych powiększeniach planetarka jest wyraźnie "nieostra".Idąc na północ, zatrzymałem się w okolicy kulistej IC 1257, ale w 8" jej nie dostrzegłem, choć samo miejsce miałem w samym środku pola widzenia. Chyba zbyt optymistycznie podszedłem do tego obiektu. Przy jasności 13mag będzie cieżko ją złapać, choć planuję spróbować ponownie.

Jeszcze dalej na północ leży M14, wspaniała kulista, bogata w słabe gwiazdy, w niskich i średnich powiększeniach przypominająca raczej dużą mgławicę planetarną niż gromadę kulistą.

Ostatnim ciekawym obiektem tej nocy była mgławica Minkowski 1-92 w Łabędziu (w SkySafari jako mgławica Ślad Stopy / Footprint). Co ciekawe, to mgławica protoplanetarna, która obecnie świeci odbijając światło "swojej" gwiazdy, a za jakiś czas stanie się mgławicą planetarną. Leży pomiędzy Albireo a phi Cyg, w trójkącie prostokątnym z gwiazd 5-7 mag, na jego przeciwprostokątnej. Idąc głębiej, wraz z dwiema gwiazdkami 9-10 mag tworzy mały trójkąt ostrokątny i jest jedną z "gwiazdek" w krótkim boku. Ich separacja to 21". Mgławica jest słabsza i może lekko "nieostra".Po północny od południowego zachodu zaczęły nachodzić grube chmury i przed pierwszą niebo zasnuło się całkowicie. Nie ukrywam, że przeszkodziły mi w namierzeniu jeszcze jednego obiektu, ale całe lato przez nami. A nawet najbliższy weekend :)
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria