LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Dwa dni i jedna Noc Trzcianecka
[OBSERWACJE] 2006-09-30 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Spotkanie w Trzciance 23-24.09.2006

Gospodarze:
Renata i Saywiehu z synem Emilem i psem Hobo
Goście:
Ignisdei z Rodziną
Jules
Paweł - lokalny Astroamator
Polaris z Rodziną

Sprzęt:
Synta 8" Dob (x2)
Mak 5"
Lornetka Berkut (spec. do uzupełnienia) na statywie
wiaderko okularów i innej drobnicy

Seeing: 8

Weekend zapowiadał się rodzinnie i takiż był. Zawitaliśmy na przystani u Renaty i Saywieha około 17:00, po krótkim czasie dojechała rodzina Ignisdei, a pod wieczór udało się dotrzeć Julesowi pomimo kłopotów z wehikułem na czterech kołach.

Może na początek pokażę, gdzie dokładnie byliśmy. To ten czerwony marker na mapie :-)


Źródło: UMP-pcPL

Jezioro nazywa sie Sarcz, a baza jest w wypożyczalni sprzętu wodnego którą prowadzi lepsza połowa Wieśka przy jego pomocy. Zostaliśmy przywitani i ugoszczeni jak zwykle bardzo ciepło. To dopiero nasze drugie spotkanie, a czuliśmy się u Gospodarzy jak u siebie. Na miejscu jest do dyspozycji sprzęt wodny (kajaki, łódki, rowery wodne, żaglówki), plaża, pomost i przepiękne, pełne grzybów lasy. Cóż więcej potrzeba? Ano czystego nieba! :-) A i to było!

Popołudnie i wieczór minęły pod znakiem rozmów, zabaw dziecięcych i prób wędkowania. Był też wypaśny grill. A propos grilla, zauważyliśmy, że wnętrze Synty pachnie jak... grill. Czyżby Chińcyki czernili tubus węglem drzewnym?... Ponieważ żadne słowa nie zastąpią obrazów, niech przemówią zdjęcia!

Widok na jezioro i strażnik Teksasu :-) "Hobo! Do budy!"

Pan na włościach we własnej osobie czyli Saywiehu.Szybkie rzucenie oka Syntą na zachodzące Słoneczko.

Próby wędkowania. Ignisdei i jego walka z wędką oraz para młodych wędkarzy - Dominika z Emilem.

No i nareszcie zaczęło się ściemniać!Teraz akcja położenia dzieci i żon spać, wypakowanie sprzętu no i balanga! Warunki na przystani są przednie... no może oprócz halogena z czujnikiem ruchu który lubił się włączać cokolwiek za często. Bez niego było ciemno, a jedyne światło dawały gwiazdy i Droga Mleczna. Było tak ciemno, że niektórzy wpadali na puszki z napojami chłodzącymi które dziwnym trafem się przewracały ;-)

Co obserwowaliśmy?

WSZYSTKO CO SIĘ DAŁO! Dla mieszczucha pod ciemnym niebem każdy obiekt jest nowy i każdy jest odkrywany na nowo. Hichoty, M31, M13, M27, M71, M57, M56, M76, Albireo, Veil (wschodni i zachodni)... To tylko skromny wybór obiektów które "padły" tej nocy. Z Julesem i z pomocą Taki's 8,5mag Atlas wzięliśmy się za wyszukiwanie małych mgławic planetarnych NGC6543, NGC6826 i NGC7662. Z powodzeniem! Jules przy swojej Syncie 8", ja przy Maku 5" znajdowaliśmy jedną po drugiej.

Oto fotka jednej z nich w projekcji z Makiem:Wiesiek z Ignisem testowali okulary w Syncie i szaleli po niebie aż Dobson trzeszczał. Najczęściej w użyciu był RKE 32mm, świetny do mgiełek, ale ten astygmatyzm... Około 3 rano przenieśliśmy się na drugą stronę zagajnika aby zmierzyć się z gwiazdozbiorami zimowymi które właśnie zaczęły się pojawiać na wschodzie. Tu niebo nie było już takie ciemne, ale nie przeszkodziło nam to w podziwianiu M1, M42, Plejad, M35 i innych perełek. Niestety ja musiałem już wracać do domku, bo córka obudziła się i poprosiła o butelkę z piciem która została na przystani. Odprowadził mnie Wiesiek który wrócił do reszty chłopaków. Podobno skończyli ok. 5:00 :-)

Po krótkim odespaniu nocki przywitał nas piękny, słoneczny dzień i zieleń lasu. Ignisdei z rodziną zdążyli już nazbierać grzybów! Oto prezentacja:Po śniadaniu oddaliśmy się sportom wodnym...

Aby rozbudzić sennego Julesa, Saywiehu na poczekaniu sklecił filtr słoneczny do Skyluxa.

I oto:

Ignisdei opuścił nas wcześniej mając w planach jeszcze imprezę rodzinną, Jules po południu wyjeżdżał pełen złych przeczuć co do możliwości dojechania do domu bez "przygód" (udało się!), a my posiedzieliśmy jeszcze kontemplując wieczorną ciszę jednego z ostatnich tak ciepłych weekendów w tym roku.

Czas do domu...

Renata i Wiesiek - dziękujemy za gościnę i prawdziwie rodzinną atmosferę! To na pewno nie było ostatnie spotkanie :-)Komentarze

saywiehu


2006-10-01
14:25:52
Dzięki Marcin za fajniuchną relację i super fotki :-) Nam było baaaaardzo miło was gościć. Ponieważ mamy możliwość zorganizowania takich spotkań, a niebo jakie tu jest- no jest jakie jest ;-) - zapraszamy częściej! Od zaświetlonego wnętrza kraju dzieli nas Puszcza Notecka, a liczne jeziora i lasy dają częsty seeing jak brzytwa! Latem i zimą bywają tak niewiarygodne noce, że po prostu nie chce się spać! Zmiana miejscówki na Czarnków da możliwość obserwowania prawie całego nieba, bez tych ograniczeń z przenoszeniem sprzętu. Jeśli ktoś chce dołączyć do nas, zapraszamy! Ale warunek: wszystko odbywa się na zasadzie w pełni KUMPELSKIEJ :-)
Grzesiek Maciaszek

2006-10-01
23:56:44
mieszkam na stale niedaleko - w pile (w tej chwili w londynie), niestety z miasta nie ma takich widokow chetnie bym sie kiedys przylaczyl i czegos nauczyl od fachowcow :-)
emde

[REDAKTOR AN]

2006-10-03
09:03:56
No to dajcie znać jak znów coś tam bedziecie organizować i smażyć jakieś obiekty... szczególnie te z grila... ;-)

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria