LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Nimfy i Puszczyki w Jeziorach
[OBSERWACJE] 2009-07-07 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Jeziory Wielkie 03/04.07.2009
23:00-02:30

Meade LB 12" - Ignisdei
Mak 127 na NexStarze - Gregohr
ED80 na Porcie - Polaris
bezsprzętowy Kaladann

Korzystając z pogodnej nocy umówiliśmy się w Jeziorach mając świadomość, że bardziej będzie to spotkanie towarzyskie niż obserwacyjne. Byłem najwcześniej, rozłożyłem sprzęt i zapolowałem na obłoki srebrzyste, ale na północy snuły się chmurzyska i raczej nic nie złapałem, choć coś tam się niebieskawego snuje...Niedługo po mnie dotarła reszta chłopaków. Robert zaczął nierówną walkę z LB (mocno nieskolimowanym i trochę niestabilnym), Gregohr szybko rozstawił Maka i alignował monta, a Kaladann przyssał się do EDka i kontemplował Księżyc snujący się w oparach nad oborą. Próbowaliśmy podłączyć do EDka bino i nawet się to po kilku próbach udało. Ja po raz kolejny stwierdziłem, że bino to wynalazek nie dla mnie, ale chłopakom się podobało.

Niebo było jasne do zachodu Księżyca, po 1:00 ściemniło się na tyle, że wyszła letnia Droga Mleczna, Hichoty i kilka innych fajnych obiektów. Ignis poszalał nieco LB, ale nie było warunków żeby 12" pokazało co potrafi. Master of the Night został Jowisz, który podniósł się już z nizin Ekliptyki do Koziorożca. W każdym teleskopie fajnie się prezentował, a każdy chwalił obraz w swoim telepie :) Tylko neutralny Kaladann stwierdził, że w EDku był najlepszy ;) W powiększeniach 100-150x był piękny - ostry i kontrastowy, z czterema pasami na tarczy i w towarzystwie czterech księżyców.

Fajnie jest tak odreagować pod rozgwieżdżonym niebem, nawet jeśli "przeszkadza" Księżyc czy są białe noce.

Komentarze

moralez

2009-07-07
18:16:42
Niestety nie było mi dane dotrzeć na to spotkanie, zatrzymały mnie sprawy wyższej konieczności - żałuję, tym bardziej, że chciałem bliżej przyjrzeć się 12'' - next time!
Igni


2009-07-07
20:45:22
Moralezie... rozsądnym manewrem stratega nie zabrałem tej "wkupowej" czekolady na lookanko.. mając przeczucie, że Cię jednak nie będzie ;) A już miałem ją w koszyku :) Z innej beczki.. przegwintowałem wczoraj otwory LG z formatu 7mm na 8mm i dokupiłem nowe śruby z kołowymi regulatorami. Teraz kolimacja będzie kosmetyką.Problem to przeniesienie gniazdka SCT w inne miejsce.. bo jakiś Tajwański mędrzec zrobił je tuż nad otworem śruby.
Grzegorz K

2009-07-10
08:15:23
Marcin, sprawdziłem- rzeczywiście widzieliśmy Urana :)
polaris

[REDAKTOR AN]

2009-07-10
12:06:40
Bardzo się cieszę :) Muszę następnym razem wydrukować sobie dokładną mapkę i zapolować.

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria