LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Vixen LV 2.5mm
[RECENZJE] 2006-07-01 | Marcin WardakKrótka recenzja użytkownika.

Dane dystrybutora (30.06.2006):
Ogniskowa: 2.5mm
Pole widzenia: 45°
Odległość źrenicy wyjściowej: 20mm
Średnica oprawy: 1,25"
Cena: 439pln

Potwierdzam powyższą specyfikację. Ogniskowa, pole i LER nie odbiegają lub odbiegają bardzo nieznacznie od wyspecyfikowanych.

Estetyka, mechanika i opakowanie
Okular jest pakowany w kartonowe, wygąbkowane pudełko i foliowy woreczek. Ma komplet zaślepek. Okular jest dosyć ciężki i estetyczny. Muszla oczna twarda i możliwa do całkowitego demontażu. Gwint filtrowy jest doskonały i nie stwarza żadnych problemów. Okular dobrze leży w ręce, a gumowa muszla oczna obejmująca większość okularu zapewnia pewny chwyt.

Warstwy MC i wyczernienie
Okular posiada zielono-niebiesko-fioletowe trwałe warstwy antyodblaskowe. Wyczernienie wnętrza jest bardzo dobre, równomierne i niepodatne na mechaniczne uszkodzenia. Nie zaobserwowałem wewnętrznych odblasków.

Obrazy
Okular jest raczej ciemny. Specyfika rysunku raczej ciepła. Nie zauważyłem przekłamywania barw. Dobrze współpracuje z barlowem CU APO2x, choć warunki do takiego układu miałem w życiu kilka razy. Praktycznie parafokalny w stosunku do pozostałych LV, wymagane bardzo nieznaczne przeostrzenia. Pole ostre w >95%. Brzegi minimalnie pociemnione (ok. 5 może 10%) obrazu przy krawędziach pola. Okular posiada pewną aberrację chromatyczną. To dosyć specyficzne szkło przy swojej ogniskowej. Praktycznie tylko dla bardzo światłosilnych maszynek (F4 - F4.5). *To planetarna bestia*. Oczywiście zdarzają sie od czasu do czasu warunki aby looknąć tym szkłem na najjaśniejsze DS'y (M57, M13) i obraz potrafi powalić, ale to bardzo rzadkie przypadki.
Wróćmy do planet. Co tu dużo gadać. Nie masz bracie wyboru. Przy światłosile F4 i dużym lustrze nie ma odpowiednich ogniskowych na rynku to raz, a dwa, chciałbym zobaczyć magika, który prowadzi obserwacje 3mm orthosem przy - 15*C.
A co przez niego widać? Ano dobry, a nawet bardzo dobry kontrast na planetach (Jowisz, Saturn, Mars, Księżyc). Wyłuskuje doskonale szczegóły mikrych kraterków, których po prostu nie widać przy mniejszym powerze. Przy swojej ogniskowej i raczej ciemnym obrazie nie wymaga wspierania filtrami planetranymi nawet na tak świecącej krowie jak moje 270/1200.

Współpraca z inną optyką
Jak już wspomniałem dobrze pracuje z barlowami. Sprawdza sie tylko w światłosilnych instrumentach ze względu na swoją ogniskową. Bardzo dobrze dogaduje się z dużymi newtonami klasy > 10" F4/F4.5. Generalnie niezastąpiony dla posiadaczy newtonów F4 - F4.5.

Krótkie podsumowanie
To najkrótszy okular jaki można dostać obecnie na polskim rynku. Jego cena jest jaka jest, ale jak chcesz poobserwować planety światłosilnym instrumentem, to nie masz wyboru. Bardzo komfortowy, bardzo dobre obrazy, ale nie zawsze są warunki aby używać powiększeń jakie generuje to szkło. Ale jak już są... konkurs, kto widział ostrego Jowisza w 480x?

Hans
Komentarze

Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2006-07-01
08:56:02
Hans ładna nazwa ''świecąca krowa''. :)))

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria