LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Program Astromist na PDA - szczegółowa recenzja
[RECENZJE] 2011-07-21 | Mariusz "Midimariusz" Kutrowski | źródło www.astronoce.pl


Możliwość współpracy z teleskopem, w tym z enkoderami to główny powód, dla którego kupiłem ten program. Konfiguracja Palm + Astromist obsługuje nie tylko teleskopy skomputeryzowane, ale także systemy DSC - obsługujące wszystkie inne systemy teleskopów w tym popularne u nas Synty. O samym systemie DSC napiszę osobny artykuł, a tutaj zajmę się tylko samą konfiguracją programu.

WSPÓŁPRACA Z TELESKOPEM

Program współpracuje z różnymi montażami. Mamy tutaj do wyboru montaż paralaktyczny, azymutalny oraz azymutalny osadzony na platformie paralaktycznej. Rodzaj montażu wybieramy we właściwościach: Preferences 2/6 -> Mont Type:


Dodatkowo należy wybrać dany system naprowadzania/systemu w: Preferences -> 1/6 Scope Drive:Metody alignacji

Są dostępne dwie metody dla alignacji. Pierwszą z nich jest całkowicie niezależna. Astromist dokonuje dostosowania używając dwóch gwiazd, a zatem może zastąpić funkcję dostosowania teleskopem. Możliwe jest dodanie innych gwiazd przy kolejnej alignacji, uzyskując doskonałą precyzję (teoretycznie błąd mniejszy niż 15 minut). Jest to metoda Alignment 2 Stars.

Druga metoda wykorzystuje ponowną regulację teleskopem. W tej metodzie dostosowuje się wskazując kilka różnych punktów. Niestety precyzja jest mniejsza niż 15 minut. Jest to metoda Alignment N-Stars.

Jeśli masz montaż Dobsona i używasz enkoderów pierwsza metoda jest wręcz konieczna! Druga może byś stosowana do montaży skomputeryzowanych.

Metoda 2-Stars Alignment

Montaż Azymutalny

Opiszę tutaj współpracę z systemem Digital Settings Circles (DSC) opartym na enkoderach. System taki oprócz samych enkoderów i Palma posiada także układ elektroniczny przetwarzający sygnał z enkoderów do Palma.W osobnym artykule opiszę dokładnie cały system DSC i jak go sobie zamontować w teleskopie. Obecnie posiadam Syntę 12" do której mam podłączony taki układ.

Przygotowanie

Na początku trzeba porządnie ustawić poziom teleskopu. Ja swój montaż Dobsona wyposażyłem dodatkowo w nóżki do mebli kuchennych (Castorama) z regulowaną wysokością oraz dokupiłem niewielką poziomicę. To bardzo ważne. Niewypoziomowanie prowadzi do wielkich pomyłek rzędu nawet 20 stopni w naprowadzaniu! Proponuję jako pozycję początkową ustawić teleskop pionowo do zenitu i w kierunku północnym. Po odpaleniu Palma powinno pokazywać w obu osiach po 180 stopni. W menu Wizard wybieramy Scope Assistant  i otwiera nam się takie okno:


W pierwszej kolejności sprawdzamy pacę enkoderów. Przy poruszaniu teleskopem powinny zmieniać się wartości "Encoder Information" w takim zakresie, w jakim ustawiliśmy to w Preferences 1/6:


Jeżeli przy poruszaniu teleskopem z lewej na prawą stronę oraz z dołu do góry zwiększają się wartości w polu "Hor & Elv" to wszystko w porządku:


Jeżeli jednak nie - to trzeba zmienić znak w "Preferences 1/6 Encoder Step" na przeciwny, czyli na -8192.

Wybieramy z menu górnego Tools -> 2-Star Alignment:


Wybieramy wpierw pierwszą gwiazdę. W dokumentacji jest napisane, że powinna to być Gwiazda Polarna. Ja dodam, że musi (!) to być ta gwiazda. Inaczej jest mała dokładność przeliczania. Drugą gwiazdę dobieramy w następujący sposób:
  • aby była ta gwiazda najlepiej po przeciwnej stronie nieba - czyli na południu
  • dodatkowo nie może to być gwiazda o wysokości powyżej 70
  • nie może to być gwiazda na wysokości Gwiazdy Polarnej, bo wtedy nie ma różnicy wysokości
  • nie może to być gwiazda na wysokości poniżej 25 stopni nad horyzontem
  • najlepiej dobieramy gwiazdę na południu na wysokości powiedzmy około 30 stopni nad horyzontem
Dobór gwiazd do alignacji (czyli przeliczenia systemu), ma kluczowe znaczenie dla dokładności naprowadzania teleskopu.

Podczas obserwacji zauważyłem też, ze system z czasem się "rozjeżdża" i najlepiej, co 40-60 minut, profilaktycznie ponowić alignację.  Zajmuje to około jednej minuty. Postępowanie:

Wybieramy pierwszą gwiazdę. Klikamy "Star 1", mamy przez chwilę komunikat "Checking Bright Star". Pojawia się mapa, na której możemy ręcznie wybrać szukaną gwiazdę:


Po zakończeniu wybrania wciskamy . W ten sam sposób postępujemy z drugą gwiazdą. Po wybraniu tych dwóch gwiazd wybieramy "Align" i program przelicza aktualną pozycję teleskopu do wyglądu nieba. Teraz możemy się cieszyć cyfrowym naprowadzaniem teleskopu!!!

Otwieramy mapę nieba. Wystarczy wybrać szukany obiekt i kliknąć na ikonę z teleskopem . Pojawi się okno z naprowadzaniem, w którym trzeba ustawić teleskop tak, aby dwie najniżej położone wartości pokazywały zero:


Zaleca się okular o najdłuższej ogniskowej. Zwykle obiekt znajduje się w polu widzenia okularu. Jeśli nie - to trzeba powtórzyć alignację. Dokładnie to pokazałem na filmie: http://www.youtube.com/watch?v=Zx5fjjebBkM&feature=player_embedded

Dodam jeszcze, że Palm OS z Astromistem może służyć jako pilot do skomputeryzowanego teleskopu. Przyciski na PDA posiadają te same funkcje, co oryginalny pilot do sterowania:


WSPÓŁPRACA Z APARATEM

Program posiada narzędzia do współpracy z aparatami Canon DSLR. Do komunikacji z aparatem trzeba mieć dedykowany kabel, ewentualnie użyć konwertera Bluetooth. Gotowy kabelek można kupić tutaj: http://www.hapg.org/astrocables.htm lub wykonać go samemu. Schemat połączenia:


Lub taki:


Przykład połączenia:


Po podłączeniu możemy ustawić w programie podstawowe parametry ekspozycji zdjęcia, czyli liczbę zdjęć w sesji, czas, odstęp miedzy zdjęciami, oraz czułość w ISO. Zapisywane są także dodatkowe informacje (data, czas) do każdej sesji fotograficznej:


Obsługa CCD

Jedna z funkcji programu służy do współpracy z matrycami CCD. Mamy do wyboru z listy rozwijalnej 14 różnych modeli:W oknie ustawiamy podstawowe dane, jak informacje o chipie, teleskopie (ogniskowa) oraz optyce w CCD:


Niestety, funkcji Camera i CCD osobiście nie sprawdzałem (brak sprzętu).

W części ósmej - planowanie i cyfrowe zapiski z obserwacji. Dodatkowe katalogi użytkownika, czyli Astromist "na sterydach".
poprzedni rozdział | następny rozdział


Spis treści

1. Wstęp
2. Instalacja
3. Pierwsze uruchomienie i właściwości programu
4. Mapa nieba
5. Księżyc, planety, Układ Słoneczny
6. Komety, asteroidy, satelity, Flary Iridium, aktualizacja
7. Współpraca z teleskopem i aparatem fotograficznym
8. Planowanie, cyfrowe zapiski z obserwacji
9. Symulacja zaćmień i katalogi własne
10. Podsumowanie
11. Uzupełnienie (DSC)


Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria