LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Antares W70 25mm
[RECENZJE] 2006-06-21 | Marcin WardakKrótka recenzja użytkownika.

Dane dystrybutora (20.06.2006):
Ogniskowa: 25mm
Pole widzenia: 67°
Odległość źrenicy wyjściowej: 15mm
Średnica oprawy: 1,25"
Cena: 299pln

Potwierdzam powyższą specyfikację. Ogniskowa, pole i LER nie odbiegają lub odbiegają bardzo nieznacznie od wyspecyfikowanych.

Estetyka, mechanika i opakowanie.
Okular jest pakowany w kartonowe pudełko i foliowy woreczek. Ma komplet zaślepek. Okular jest dosyć ciężki i estetyczny. Muszla oczna bardzo miękka, przez co górna zaślepka nie trzyma sie dość dobrze, ale nie jest to jakaś szczególnie duża uciążliwość. Gwint filtrowy jest przyzwoity i nie stwarza żadnych problemów. Okular dobrze leży w ręce a gumowa, fakturowana oblewa w  centralnej części  zapewnia pewny chwyt.

Warstwy MC i wyczernienie
Okular posiada niebiesko-zielone trwale warstwy antyodblaskowe. Wyczernienie wnętrza jest przyzwoite, równomierne i niepodatne na mechaniczne uszkodzenia.

Obrazy
Okular jest jasny. Specyfika rysunku przypomina dobre jakościowo plossle. Nie zauważyłem przekłamywania barw. Dobrze współpracuje z barlowami (testowany z CU APO2x i Soligorem 2x 1,25”). Ogniskuje dosyć daleko, wiec wymaga przefokusowania wyciągu o jakieś 10-15mm w stosunku do plossli o podobnej ogniskowej i ok. 5-10mm w stosunku do Lantanów o zbliżonej ogniskowej. Pole ostre w jakiś 65-75% Brzegi obarczone dziwna wada (patrz rysunek poniżej). Brak pociemnienia obrazu przy krawędziach pola.Nie jest to koma, chyba jest to astygmatyzm, nie jestem pewny. Wada jest dosyć silna przy samych krawędziach. Zanika w kierunku środka pola, by w odległości jakiś 15% pola od krawędzi zminimalizować sie do trudno uchwytnego poziomu, a w odległości ok 20% pola od krawędzi zaniknąć całkowicie.  Okular najlepiej spisuje sie na jasnych DSach takich jak M81, M82, M31, M13, M57, M27, M42. Nieźle radzi sobie także na ciemniejszych i bardziej rozciągłych obiektach takich jak M33, czy Veil nebula.  Średnio radzi sobie z dużymi gromadami otwartymi ze względu na opisaną wyżej wadę obrazu. Przy małych gromadach otwartych problem nie występuje i radzi sobie bardzo dobrze. Okular charakteryzuje się niewielka aberracją chromatyczną, oraz niestety niewielkim kontrastem na planetach. Tu wyraźnie ustępuje lantanom.

Współpraca z inną optyką
Jak już wspomniałem dobrze pracuje z barlowami. Sprawdza sie zarówno w światłosilnych jak i ciemniejszych instrumentach. Bardzo dobrze dogaduje się z niewielkimi achromatami klasy 2,5” - 4” F4/F5. Generalnie daje dużo satysfakcji ze sporego pola. Przydatny do namierzania i poszukiwania obiektów na niebie.  W dużym newtonie 11” F4.5 czasami generuje jasne tło, ale nie jest źle.

Krótkie podsumowanie
To najdłuższy szerokokątny okular w oprawie 1,25” jaki można dostać obecnie na polskim rynku. Jego cena jest całkiem znośna. Jeżeli nie masz wyciągu 2” to raczej warto. Pomyśl jednak czy nie lepiej dołożyć 300-400 pln. do LVW, jeżeli chcesz mieć wysokiej jakości obraz w całym polu. Gdy masz jednak wyciąg 2”, to raczej rozejrzyj się za SWANem.

Hans
Komentarze

Krzysztof Kanawka


2006-06-25
13:13:41
Naprawde zachecajaca cena jak na okular o takich warunkach, gdy ma sie tylko 1,25". Chyba sie na niego skusze niebawem. :)

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria