LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Okulary Baader Ortho
[TESTY AN] 2006-06-24 | redakcja | źródło www.astronoce.pl


4. Test z Newtonem C8N 200/1000

Zdecydowana większość miłośników astronomii żyjących w naszym kraju to posiadacze teleskopów w systemie Newtona. Powód jest prosty. Dobry sprzęt za przystępną cenę. Rzecz w tym, że to zazwyczaj światłosilne konstrukcje, które nie są predestynowane do obserwacji planet. Co począć? Przecież mając teleskop obserwujemy również planety i Księżyc, nie zastanawiając się dłużej jakie jest jego (teleskopu) przeznaczenie. Podstawową sprawą jest fakt, że pragniemy "wyciągnąć" z teleskopu jak najwięcej. Żeby jednak to osiągnąć musimy wyposażyć go w dobre okulary.

Jak w przypadku sporego już , 8-calowego, światłosilnego Newtona (f/5) sprawdzają się okulary ortoskopowe? Przekonaliśmy się o tym testując ortoskopy Baadera o ogniskowej - 5, 6, 7, 9 oraz 12,5mm.

Mieliśmy już wiele takich chwil, kiedy obrazy odejmowały nam mowę, lub powodowały niezrozumiałe nieraz dla innych słowa zachwytu. Ciekawostką jest to, że zawsze wiązało się to z obserwacjami planet czy Księżyca - i zawsze w bezpośrednim kontakcie z okularem ortoskopowym. Powód jest bardzo prosty. Tego rodzaju okular to wyśmienity sprzęt planetarny. Obrazy odznaczają się bardzo dobrą ostrością i kontrastem. W dobrych warunkach pogodowych widoki planet powalają swoim pięknem. Saturn odkrywa przed nami cały swój urok. Ostro zarysowane pierścienie z wyraźną przerwą Cassiniego, pasem równikowym na globie planety oraz pociemnieniem na biegunach. Bez problemu zobaczymy też cień planety na pierścieniach i kilka księżyców. W warunkach dobrego seeingu Saturn powali nas absolutnie... takie klasyczne bokserskie RSC. Spośród testowanych okularków najbardziej podobały się nam te krótkie 5mm oraz 6mm.
 
Kolejną planetą którą wzięliśmy na tapetę był Jowisz! Niestety... Położenie planety stanowi główny problem obserwacji. My jednak niestrudzeni dokonaliśmy oględzin ortoskopów na tym obiekcie. Jakie wnioski?

Nasz największy gazowy gigant, pełniący rolę odkurzacza w Układzie Słonecznym... choć piękny - nie zachwyca w 8" Newtonie. Dlaczego? Powód jest prosty. Planeta jest zbyt jasna. Zdecydowanie traci na tym kontrast. Owszem, liczba detali jest imponująca, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.  Cóż... w końcu to światłosilny Newton.

Przyszedł czas na najbliższy nam obiekt... Księżyc. Historia podobna jak w przypadku Jowisza. Obrazy jasne, zbyt jasne... Liczba szczegółów zaś jest naprawdę imponująca... Co zatem możemy powiedzieć o przydatności okularów ortoskopowych posiadając światłosilny teleskop Newtona? Zyskujemy bardzo dobre ostre obrazy, dobry kontrast, w zasadzie niezauważalną aberrację chromatyczną... no i miłą świadomość, że mamy świetny okular do zastosowań planetarno-księżycowych!


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria