LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Celestron C8N
[RECENZJE] 2006-07-01 | Marek Wąsalski


7. Jak widać?

Parametry tego teleskopu czynią go idealnym instrumentem do obserwacji odległych światów. Odpowiednia światłosiła, zdolność zbiorcza C8N to bez watpienia jego atuty. A co z obrazami?

Mógłbym w tym miejscu zakończyć recenzję i napisać jedno tylko słowo - wyśmienite.

Więc jak - kończymy?

W żadnym wypadku... Czuję się Waszym dłużnikiem, dlatego z przyjemnością podzielę się swoimi wrażeniami...

Celestron C8N jest teleskopem, który przeszedł ze mną przez całe spektrum obiektów nieba. Obserwowałem galaktyki, gromady, mgławice, komety, planety, Księżyc... Nie jestem w stanie opisać Wam widoków każdego z tych obiektów. O kilku jednak wspomnieć muszę. Jednym z kultowych już niewątpliwie jest M42 w Orionie... We wspomnianym teleskopie stanowi jeden z piękniejszych widoków jaki kiedykolwiek dotarł do moich oczu. Liczba szczegółów, zwłaszcza  w połączeniu  z Naglerem 12mm @85x, jest naprawdę imponująca. Struktury mgławicy, detale Trapezu zapierają dech w piersiach.

Oczywiście przydatność C8N nie ogranicza się do wspaniałych widoków mgławicy w Orionie. Ileż to razy głęboko przeżywałem obrazy M27, M57 i wielu innych. A widoki Veila w Łabędziu? Co za cudo! Wspaniała struktura, duża liczba niezwykłych szczegółów tego obiektu czynią z niej jeden z piękniejszych obiektów głębokiego nieba. A co z galaktykami? Tu również się nie zawiodłem! Liczba obiektów które można zobaczyc dzięki Celestronowi jest naprawdę imponująca. Któż ze składu Astronocy zapomniał o widokach M81, M82, M51 i wielu innych przy użyciu tego teleskopu. Dla kogo historią nie stały się obrazy Tripletu Lwa, lub wspaniałej M31!!! Jedno jest pewne! Jeśli jesteś zwolennikiem tzw. ''mgiełek'', Celestron C8N dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń!

Pewnie nie jest to zaskoczeniem, że opisywany teleskop dobrze sobie radzi z obiektami DS. W końcu jest do tego przeznaczony. Jak jednak radzi sobie z planetami  i Księżycem? Przecież te obiekty również będziemy oglądać mając ten sprzęt w domu.

Spróbujmy to ustalić.

Jakis czas temu podczas obserwacji planetarnych, a mówiąc konkretnie - Saturna, C8N zyskał miano ''Masakrator"! Jak myślicie dlaczego? Czy chodzi o jego gabaryty? Ależ skąd! Ten przydomek przylgnął do niego ze względu na obrazy jakie pokazał mi tej nocy. Cóż to był za Saturn! Liczba detali i ostrość była naprawdę niezwykła. Tej nocy nie zapomnę nigdy.  Doszedłem do powiększeń 500x! Podobnie było z opozycją Marsa (październik/listopad 2005). Obrazy tej planety w warunkach dobrej widoczności również przyprawiały mnie o zawrót głowy. Niezły kolor powierzchni Marsa, fantastyczny detal pamiętam do dziś. Te dwie planety prezentują się bardzo korzystnie. I to w zasadzie koniec. Jowisz... jak już pisaliśmy w recenzji ortho Baadera nie zachwyca. Oczywiście położenie planety robi swoje, ale główny powód słabych obrazów to teleskop opisywany w tej recenzji. Powiemy krótko - w 80ED obrazy Jowisza są korzystniejsze. Podobnie ma sie rzecz z Księżycem. Na tych obiektach brak kontrastu - są zbyt jasne. Ogólnie mówiąc -  ''wypalają oczy'' bez szczególnych wrażeń.




poprzedni rozdział | następny rozdział


Spis treści

1. Początek
2. Tuba optyczna, wyciąg okularowy i szukacz
3. Montaż/Statyw
4. Optyka
5. Jak widać?
6. Podsumowanie


Komentarze

Ori2711


2006-07-01
00:35:18
Bardzo ciekawa recenzja... może dam do recenzji mojego Taurusa 270 dopiero wtedy zobaczycie co to masakrator :P

Notice: Trying to get property of non-object in /komentarze.php on line 19


Notice: Trying to get property of non-object in /komentarze.php on line 20

Notice: Trying to get property of non-object in /komentarze.php on line 21

2006-07-01
08:17:49
Księżyc - "bez szczególnych wrażeń"?!? Marek przecież C8N to Masakrator również księżycowy! Ilość szczegółów niesamowita (nieporównywalna do 80ED) a na dyskomfort obserwacji tzn. "wypalanie oczu" jest sposób: barlow lub okular 5mm i robi się znacznie ciemniej. Coś mi się wydaje, że zbyt częsty kontakt z Takiem 128 i ED 120 lekko Cię zmanierował ;-) Pozdrawiam.
Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2006-07-01
08:35:38
Nie denerwuj sie Tomku. Fakt, że wyraziłem się w taki sposób nie umniejsza wartości tego teleskopu. To po prostu moje odczucie i nie miałem tu na myśli ilości szczegółów. Do tego nie mam zastrzeżeń. Pozdrawiam
Pawel_Maksym

2006-07-01
10:04:19
Dużo zyskał bys na sztywności po wymianie tej fatalnej szyny dovetaila. Niestety jest ona główną przyczyną powstawania drgań całości i jak na taki wyrób gnie się nie miłosiernie pod ciężarem C8N. Ja ją wymieniłem, na Losmadnypodobną (dostałem od astroprzyjaciela)i jest o niebo lepiej. A jak wiesz mam taki sam telep tyle, że z Nextarem.
Pawel_Maksym

2006-07-01
10:20:25
O tutaj mniej więcej widac moją szynę. Fotka wykonana przez Janusza Wilanda na zlocie w Bukowcu. http://www.astrojawil.pl/foto5/bukow_58.jpg
michu


2006-07-06
15:25:37
Witam wszystkich :) Problem sztywnosci jest nico szerszy niz tylko miekki oryginlany dove tail. Chodzi o to ze montaze CG/EQ/HEQ maja fabrycznie dosyc mala powierzchnie mocowania tuby do samego montazu. Jesli tuba jest dluga (jak w tym przypadku)dzialamy duza sila na maly punkt mocowania (zasada dzwigni podpartej). Wymiana mocowania i dovetaila na takie z szerokim punktem mocowania (jak u Pawla - wziete zdaje sie z Losmandy) to dobre rozwiazanie. Dobre ale nie likwiduje problemu gdyz montaz CG/EE5 z tuba 10kg i akcesoriami (datkowe kilka kg) nawet jesli wymienimy dovetaila i tak bedzie nieco przeciazony. W zwiazku z czym (jak napisano wczesniej) przy wiekszych pow. bedzie uciazliwe drgal. Drgania dosyc szybko wygasaja i nie powracaja jesli sie telskopu nie dotyka ale w praktyce to raczej trudny do spelnienia warunek :) Takze idalnym rozwiazaniem pod ten telep bylby lepszy montaz ale z tym rosnie i cena i waga calego zestawu. Z wlasnego podworka dodatkowe przerobki/zakupy ktore polecam do tego sprzeta: (Teleskop): chlodzenie lustra, wymiana wyciagu na crayforda, i zastosowanie szukacza katowego. (Montaz): wymiana smaru (jesli potrzeba), lunetka biegunowa z podswietlaniem i mapka
michal3m

2007-08-23
00:00:39
Witam Pana i dziękuję za świetną recenzję, dzieki niej właśnie wybrałem ten teleskop. Jestem jednak początkującym i mam pewien problem, przy oglądaniu jowisza lub innych obiektów - tego typu, obraz przy powiekszeniach wiekszych niż 50x staje sie nieostry, czy to 100x czy 150x czy 200x. jednocześnie zauważyłem,że używając tych samych okularów obraz ksieżycia jest osry, stąd wniosek, że okulary są sprawne. Czy nieostre obrazy to wynik obserwacji prowadzonych w niesprzyjających warunkach? temperatura, wilgoć itd? Niebo było bezchmurne a miejsce obserwacji na wsi z dala od miejskiej poświaty. Bardzo proszę o odpowiedź o ile znajdzie Pan chwile czasu pozdrawiam Michał Mindykowski

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria